Odszedł Profesor Czesław Jura

Dotarła do nas niezwykle smutna wiadomość o śmierci Pana Profesora Czesława Jury, emerytowanego profesora zwyczajnego w Zakładzie Biologii Rozwoju i Morfologii Bezkręgowców naszego Instytutu. Profesor Czesław Jura na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako wybitny naukowiec, człowiek wielkiego serca i ogromnej życzliwości. Cześć Jego Pamięci!

Pracownicy Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Profesora Czesława Jury, emerytowanego profesora zwyczajnego w Zakładzie Biologii Rozwoju i Morfologii Bezkręgowców Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pan Profesor Czesław Jura był wybitnym zoologiem, biologiem rozwoju owadów, zasłużonym nauczycielem akademickim, autorem wielu publikacji i podręczników, wychowawcą kilku pokoleń biologów. Pod kierunkiem Profesora powstały liczne prace magisterskie, 8 prac doktorskich i 5 rozpraw habilitacyjnych.

W latach 1969-1997 Profesor Jura kierował Zakładem Zoologii Systematycznej i Zoogeografii, w latach 1977-1986 był Dyrektorem Instytutu Zoologii UJ. Przez trzy kadencje, w latach 1978-1987, był delegatem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi do Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, a od 1987 roku przez dwie kadencje sprawował funkcję Dziekana Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UJ. Oprócz licznych funkcji administracyjnych w Uniwersytecie Jagiellońskim, Profesorowi Czesławowi Jurze powierzano wiele odpowiedzialnych funkcji poza Uniwersytetem. Był członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, doradcą Ministra Edukacji w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego, przewodniczącym Krakowskiego Oddziału Komisji Biologicznej PAN, członkiem Komitetu Cytobiologii PAN, Członkiem Rady Naukowej Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie. Od roku 1991 był członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności. Przez 15 lat (1964-1979) był redaktorem Zeszytów Naukowych UJ – Prace Zoologiczne, a przez 16 lat (1980-1996) redaktorem Acta Biologica Cracoviensia (Series Zoologia), a także członkiem Komitetu Redakcyjnego czasopisma Zoologica Poloniae.

Profesor Jura był członkiem wielu towarzystw naukowych. W latach 1956-1958 był sekretarzem Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika, a w latach 1958-1964 jego przewodniczącym. Od roku 1962 do roku 1968 pełnił funkcję przewodniczącego Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Zoologicznego. Pan Profesor był także aktywnym popularyzatorem wiedzy biologicznej, opublikował liczne artykuły popularno-naukowe, m. in. w czasopismach: Wszechświat, Przegląd Zoologiczny, Problemy, Wiedza i Życie.

Pan Profesor Czesław Jura był człowiekiem wielkiej kultury osobistej, pełnym otwartości i życzliwości wobec współpracowników i studentów. Odejście Pana Profesora Czesława Jury jest ogromną stratą dla Zakładu Biologii Rozwoju i Morfologii Bezkręgowców, Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także całego środowiska polskich biologów.

Pogrążeni w smutku pracownicy

Zakładu Biologii Rozwoju i Morfologii Bezkręgowców